Monday, September 20, 2010

Menu Plan Monday - Sept. 20, 2010


We have been spending way too much money on food!!!  I have to cut back on our grocery spending!   This week I was determined to not spend over $100.  I decided to use some food we already had around the house and only go to Aldi's.  I ended up spending $80.69! Yay!

Here is my menu plan for the week:

Breakfast:  Cereal (which we had plenty of from last week), waffles ($1.29), muffins (from pantry staples)

Lunches:  lunch meat sandwiches (ham $2.99), ramen noodles, PB & J, leftovers

Supper:

Monday:  Hot Dogs & Brats, French Fries, Grapes  (Buns $0.79, Grapes $2.48, Brats $2.29) Had hot dogs and partial bags of french fries)

Tuesday:  Pancakes, Bacon & Eggs  (Pancake Mix $1.39, Syrup $1.49, Bacon $2.89, Eggs $0.79)

Wednesday:  Crock pot Potato Chowder  ($5.50 for all ingredients)

Thursday:  Red Robin - Noel's Birthday - her choice!!

Friday:  Bubble Pizza  ($4.82 for all ingredients)

Saturday:  Homemade Mac-n-cheese and sandwiches (for the girls, we are going out) (had plenty of elbow pasta and bought sharp cheddar $2.99)

Sunday:  Crock pot Chicken with Black Beans and Cream Cheese ($9.41 for all ingredients, with extra chicken breasts and salsa)

Total for ingredients in meals:  $34.84!!!

My groceries also included a gallon of white milk, 1/2 gallon chocolate milk, toilet paper, paper towels, garbage bags, 2 hand soaps, butter, 2 boxes fruit snacks,  1 box fudge brownies, 1 box swiss rolls, 1 box rice crispy treats, 3 bottles of apple juice and a couple other odds and ends.

For more great recipes visit orgjunkie.com.




Photobucket

2 comments:

Glory said...

You could have saved a bit more by making your own rice crispy treats with leftover ingredients, along with your own brownies from staples in the pantry.

Just a few ways I save around here trying to feed a 13 year old boy and an 11 year old girl, not to mention my 6'8" man LOL

Chanin said...

Good point, Glory. But unfortunately I had to buy those snacks for my daughter to take to school. They only want them bringing in pre-packaged foods! ugh!